ELECTION 2015: Full Lancaster City Council results
Labour won 29 seats, the Conservatives 19, the Green Party nine with two Morecambe Bay Independents and one Free Independent.
Labour could now elect to run a minority administration or enter a coalition.
Bare Ward
Tony Anderson Morecambe Bay Independents 932
June Ashworth Morecambe Bay Independents 1,098 ELECTED
Shirley Burns Morecambe Bay Independents 1,021
Brett Cooper Conservative 1,288 ELECTED
Charles Edwards Conservative 1,169 ELECTED
Michael Gradwell Liberal Democrats 372
Dilys Greenhalgh Labour 794
Richard Martin Labour 782
Richard Moriarty Green 384
Mark Nelson UKIP 603
Julia Norman Green 298
Valerie Rogerson Labour 734
Bolton and Slyne Ward
Harry Armistead Liberal Democrats 419
Thomas Birnie Green 471
William Birnie Green 473
John Bouskill Labour 820
Keith Budden Independent 1,328
Sharron Hood Labour 652
Susan Lomax (no party listed) 391
Molly Roberts Labour 583
Sylvia Rogerson Conservative 2,019 ELECTED
James Thomas Conservative 1,806 ELECTED
John Wild Conservative 1,795 ELECTED
Bulk Ward
Matthew Atkins UKIP 364
William Brooks Conservative 375
Howard Dodgson Conservative 423
Tim Hamilton-Cox Green 1,426 ELECTED
Caroline Jackson Green 1,419 ELECTED
Cathy Jamieson Labour 1,236
Andrew Kay Green 1,272 ELECTED
Peter Rivet Labour 994
Nickey Russell Conservative 344
Miles Taylor Labour 1,075
Carnforth and Millhead
Kevin Frea Green 495
Paul Gardner Labour 1,027
Mel Guilding Conservative 1,238 ELECTED
Fran Hanna Labour 921
Christopher Leadbetter Conservative 1,184 ELECTED
Bob Roe Labour 981
Peter Yates Conservative 1,405 ELECTED
Castle
Dave Brookes Green 1,229 ELECTED
Chris Brown Conservative 403
Ryan Cushley-Spendiff Conservative 336
Anthony Cutter Independent 249
Eugene Doherty Trade Unionist and Socialist Coalition 89
Michael Mumford Liberal Democrats 142
Tom Sweeney Labour 682
Nick Wilkinson Green 959 ELECTED
Peter Wilson Labour 631
Ellel
Nicholas Beddoe Green 422
Susie Charles Conservative 1,305 ELECTED
Helen Helme Conservative 1,433 ELECTED
David Hill Labour 579
Andrew Lee Green 311
Ben Whittingham Labour 564
Halton-with-Aughton
Bob Bauld Green 423
Catarina Finnerty Labour 142
Daniel Gibbins Conservative 364
Paul Woodruff 577 ELECTED
Harbour
Darren Clifford Labour 1,130 ELECTED
Joanne Corless Green 359
Jason Firth Morecambe Bay Independents 439
Janice Hanson Labour 1,263 ELECTED
Pat Hibbins Conservative 722
Terry Ingle Morecambe Bay Independents 394
Steven Ogden UKIP 840
David Whitaker Labour 1,063 ELECTED
Heysham Central
Carla Brayshaw Labour 761 ELECTED
David Brayshaw Labour 760
Geoff Knight Morecambe Bay Independents 779 ELECTED
Elliot Layfield Conservative 724
Cary Matthews Morecambe Bay Independent 662
Heysham North
James Fletcher Morecambe Bay Independents 262
Margaret Pattison Labour 795 ELECTED
Dave Porter UKIP 470
Ronald Sands Labour 705 ELECTED
Hayley Schofield Morecambe Bay Independents 245
Adam Towers Conservative 491
Ulrike Zeshan Green 162
Heysham South
Stuart Bateson Conservative 1,390 ELECTED
Alan Biddulph Labour 952 ELECTED
Ian Clift Labour 729
Mike Greenall Morecambe Bay Independents 740
Colin Hartley Labour 871 ELECTED
Mark Knight UKIP 673
Richard Rollins Conservative 854
John O’Gaunt
Mary Blamire Labour 1,605 ELECTED
Ali Dodgson Conservative 960
Phil Dunster Liberal Democrats 397
Heather Hilton Green 842
Mick Jackson Conservative 800
Richard Newman-Thompson Labour 1,300 ELECTED
Elizabeth Scott Labour 1,466 ELECTED
Chris Watkins Green 950
Rebecca Whittle Green 706
Luke Worrall Conservative 792
Kellet
John Mace Conservative 982 ELECTED
Jean Taylor Labour 216
Mark Westcombe Green 139
Lower Lune Valley
Ryan Bartle Labour 391
Marco Ciciriello Liberal Democrats 221
Tamsin Hartley Labour 517
Joan Jackson Conservative 1,375 ELECTED
Jan Maskell Green 247
Jane Parkinson Conservative 1,270 ELECTED
Joyce Pritchard Liberal Democrats 718
Mike Wright Green 300
Marsh
Jon Barry Green 1,323 ELECTED
Andrew Gierke Labour 630
Michael Loat 254
Rebecca Novell Green 941 ELECTED
Valerie Pearson Labour 599
Gus Rankin Conservative 334
Holly Sheppard Conservative 313
Mark Warburton Liberal Democrats 112
Overton
Andrew Gardiner Conservative 488 ELECTED
Matt Hood Labour 265
Keith Sowden Independent 329
Pamela White Green 58
Poulton
Graham Agnew Conservative 398
Vicky Boyd-Power Morecambe Bay Independents 285
Godfrey Danson UKIP 426
Tricia Heath Morecambe Bay Independents 431
Brendan Hughes Labour 656 ELECTED
Clare Long-Summers Green 189
Terrie Metcalfe Labour 594 ELECTED
Becky Stevens Green 150
Scotforth East
Daniel Aldred Conservative 820
Kyran Darnton Liberal Democrats 248
Frank Ledwith Green 326
James Leyshon Labour 835 ELECTED
Robin Long Liberal Democrats 355
Gisela Renolds Green 289
Patricia Whitehead Labour 937 ELECTED
Helen Wilson Conservative 670
Scotforth West
Sheila Denwood Labour 1,639 ELECTED
Ronnie Kershaw Labour 1,127 ELECTED
Rebecca Long Liberal Democrats 341
Steve Metcalfe Trade Unionist and Socialist Coalition 117
Abi Mills Green 1,579 ELECTED
Chris Norman Green 1,091
Val Outram Conservative 912
Paul Stubbins Green 1,081
Janet Walton Conservative 794
Kevan Walton Conservative 776
John Whitehead Labour 993
Silverdale
Rex Ambler Green 142
Sarah Fishwick:no party listed 358
Nigel Goodrich Conservative 400 ELECTED
June Greenwell Liberal Democrats 327
Brenda Rockall Labour 109
Skerton East
Abbott Bryning Labour 1,214 ELECTED
David Fleet Green 550
Jennifer George Conservative 848
Janet Hall Labour 1,202 ELECTED
Jean O’Neill Green 514
Robert Redfern Labour 1,237 ELECTED
Stephen Riley Green 455
Steven Swarbrick: no party listed 232
Skerton West
Rob Devey Labour 1,331 ELECTED
John Harrison Independent 295
Harry Kaloudis Green 360
Karen Leytham Labour 1,481 ELECTED
Geoff Marsden Conservative 1,037
Michael Riley Green 380
Niall Semple UKIP 816
Roger Sherlock Labour 1,241 ELECTED
Torrisholme
Thomas Barney Liberal Democrats 192
Daren Chandisingh Green 176
Roger Dennison Morecambe Bay Independents 610
Robert Gillespie UKIP 504
Geoff Marsland Morecambe Bay Independents 554
John Reynolds Labour 585
Andrew Warriner Labour 666 ELECTED
Philippa Williamson Conservative 901 ELECTED
University and Scotforth Rural
Sam Armstrong Green 555 ELECTED
Dan Astley Conservative 405
Lucy Atkinson Labour 605 ELECTED
Lee Dickson Conswestgateervative 391
Ice Dong Conservative 339
Jack Filmore Green 417
Jo Gadsden Green 440
Pippa Hepworth Liberal Democrats 143
Jamie Lawson Liberal Democrats 79
Matt Mann Labour 500 ELECTED
Oliver Mountjoy Liberal Democrats 66
Clare Robinson Labour 480
Upper Lune Valley
Jack Hoad Labour 221
Catriona Stamp Green 187
Peter Williamson Conservative 1,103 ELECTED
Warton
Janette Gardner Labour 266
Stuart Langhorn Independent 248
Susan Sykes Conservative 529 ELECTED
Sue Tyldesley Green 178
Westgate
Tracy Brown Labour 1,279 ELECTED
Claire Cozler Labour 1,115 ELECTED
Michelle Ogden UKIP 970
David Smith Labour 1,261 ELECTED
Barry Vickers Morecambe Bay Independents 696
Joseph Wilson Conservative 985