Lancaster Music Festival - Listings

Franco and the Dreadnought
Franco and the Dreadnought

FULL LISTINGS FOR THE LANCASTER MUSIC FESTIVAL (OCTOBER 11 - 13)

THERE IS ALSO A FREE LAUNCH GIG TONIGHT AT THE PENNY STREET BRIDGE tonight, thursday October 10, FROM 9PM.

FRIDAY

08.00 - 10.00: Robert Gillow Champagne Breakfast with The Gillow House Musicians

10.00 - 17.00 Lancaster Library Musician’s Merchandise Table

10.00 - 12.00 Robert Gillow Jazz Brunch with Bill and Phil

11.00 - 12.00 Market Square Parents and toddlers group play and sing

12.00 - 13.00 Market Square Max Haymes presents - on the Melodrome stage

12.15 - 13.30 Robert Gillow Mark Nellis

13.00 - 13.30 Market Square Ron Carey

13.30 - 14.00 Market Square David Kelly

14.00 - 14.25 Market Square Belvadere

14.00 - 15.00 Robert Gillow Robert Gillow Ukulele Club

14.25 - 14.50 Market Square Soul Purpose

14.50 - 15.15 Market Square Alex Hulme

15.00 - 24.00 Lord Ashton Acoustic@The Ashton

15.15 - 15.40 Market Square Rachel Hillary

15.15 - 17.00 Robert Gillow Sue Parish

15.40 - 16.05 Market Square Rita Baugh

16.00 - 18.00 1725 Paula & Karol

16.00 - 18.00 Dalton Rooms Molly Warburton

16.00 - 18.00 The Hall Geoff Union

16.05 - 16.35 Market Square Ripley School Guitar Group

16.35 - 17.00 Market Square Chris Price

17.00 - 19.00 Pizza Margherita Jamie Walker (of The Feud and Tantrum)

17.15 - 19.00 Robert Gillow Dawn and Paul (from Roomful of Mirrors)

18.00 - 21.00 Nice Bar and Restaurant Balkanics

18.15 - 19.15 Dukes Playhouse Cafe Bar Damon Kilcawley

19.00 - 21.00 Dalton Rooms Graham Mumford

19.00 - 19.40 Go Burrito Charlie Galloway & Ella Ronson

19.00 - 21.00 Greaves Park Bootstraps

19.00 - 20.00 John O’Gaunt Peter Aldridge & Steve Ripley

19.30 - 20.00 Lancaster University (Bowland Bar) Marties

19.30 - 20.00 Lancaster University (County Bar) Outside October

19.30 - 20.30 Robert Gillow Kerri Layton

19.30 - 20.30 Yorkshire House (£3.00) Harp and Monkey

19.40 - 21.00 Go Burrito Amy Jo Clough

20.00 - 22.00 George and Dragon Louise Latham

20.00 - 21.00 Lancaster Library Crossbill

20.00 - 23.00 Ring Of Bells Heidrum

20.00 - 22.00 Water Witch Chris Price

20.10 - 20.45 Lancaster University (County Bar) Articles

20.15 - 20.55 Lancaster University (Bowland Bar) Molly Warburton

20.45 - 23.30 Robert Gillow Howling Clowns

21.00 - 22.00 Go Burrito Nancy Kent

21.00 - 23.00 Golden Lion Clever Trevor

21.00 - 24.00 Gregson (£5/4 conc.) Fire Beneath the Sea (Main Hall)

21.00 - 23.00 John O’Gaunt jivehoot

21.00 - 23.00 Lancaster Library Extravaganza

21.00 - 21.45 Lancaster University (County Bar) 7 Day Weekend

21.00 - 23.00 Penny Street Bridge Groove Cutters

21.00 - 23.00 Three Mariners Flying Folk

21.00 - 23.00 Wagon & Horses Marina Zettl

21.05 - 21.55 Lancaster University (Bowland Bar) Paula & Karol

21.30 - 22:20 Bobbin Blackheart Afterglow

21.30 - 23.30 Merchants Too Many Chiefs

21.30 - 23.30 Penny Bank ReggieMental Band

21.30 - 23.30 Stonewell Tavern King Bee

21.30 - 23.30 White Cross Templebys

21.30 - 22.15 Yorkshire House (£5.00 (3 acts) £7.00 (4 acts) Richard Lomax

22.00 - 24.00 1725 Righteous Bees

22.00 - 23.00 Go Burrito Idol Minds

22.00 - 22.45 Lancaster University (County Bar) Lottery Winners

22.35 - 23.20 Yorkshire House (£5.00 (3 acts) £7.00 (4 acts)) Lovely Eggs

22.40 - 23.30 Bobbin Ark

23.00 - 24.00 Go Burrito Alex Cardwell

23.40 - 00.30 Yorkshire House (£5.00 (3 acts) £7.00 (4 acts) Room Full of Mirrors

23.45 - 01.15 Robert Gillow Crash

SATURDAY

01.15 - 08.00 Robert Gillow Green Room at The Robert Gillow

08.00 - 10.00 Robert Gillow Champagne Breakfast with The Gillow House Musicians

10.00 - 17.00 Lancaster Library Musician’s Merchandise Table

10.00 - 12.00 Robert Gillow Jazz Brunch with Bill and Phil

10.30 - 11.30 Market Square Burst Horns

11.30 - 12.30 Market Square Maudling Hertz

12. 00 - 14.00 Robert Gillow Surprise Acts

12.00 - 12.45 Atticus Accordions Alex Yeandle

12.00 - 14.00 Penny Street Bridge Marina Zettl

12.00 - 13.00 St. Nicholas Arcade Chain Reaction - pedal powered music

12.30 - 13.30 Market Square Bev Whelan & Friends

13.00 - 13.45 Atticus Accordions Sara Jay

13.00 - 15.00 Maritime Museum Xtof

13.00 - 15.00 Ring Of Bells Heidrum

13.00 - 14.00 St. Nicholas Arcade Lancaster City Brass Band

13.30 - 14.00 Market Square Batala Samba Band

14.00 - 14.45 Atticus Accordions David Kelly

14.00 - 16.00 Golden Lion Ewan Scarlett

14.00 - 16.00 Greaves Park Bootstraps

14.00 - 17.00 Lord Ashton Funk Jam - Hosted by the Convulsions

14.00 - 14.30 Market Square Manakin Birds

14.00 - 15.00 Music Spot Music Spot Hotpot

14.00 - 16.00 Pizza Margherita Geoff Union

14.00 - 16.00 The Hall Damon Kilcawley

14.15 -16.00 Robert Gillow Leo Harris and The Bray Katz

14.30 - 15.00 Market Square James Geary

14.30 - 16.30 Water Witch Doc Martin

15.00 - 15.45 Atticus Accordions Arbie J

15.00 - 16.30 John O’Gaunt Glyn Shipman

15.00 - 24.00 Lord Ashton Acoustic@The Ashton

15.00 - 15.30 Market Square Batala Samba Band

15.00 - 17.00 Merchants The Ragamuffins

15.00 - 15.30 Music Spot Stephen Hudson

15.00 - 17.00 Penny Bank Graham Mumford

15.00 - 17.00 Stonewell Tavern Chas Ambler

15.00 - 17.00 Wagon & Horses Paula & Karol

15.00 - 17.00 White Cross Rockit Man

15.30 - 16.00 Bobbin Jake Rooney

15.30 - 16.00 Market Square Manakin Birds

16.00 - 18.00 1725 Marina Zettl

16.00 - 16.45 Atticus Accordions Mycoplasmic Preview

16.00 - 17.00 Market Square Nathan Loopz

16.30 - 17.00 Bobbin Philip James Turner

16.30 - 17.30 Dukes Playhouse Cafe Bar Jamie Walker

16.30 - 18.30 John O’Gaunt Dead Mans Hand

16.30 - 18.30 Robert Gillow jivehoot

16.30 - 18.30 The Hall Chris Price

17.00 - 18.00 Atticus Accordions Icepops for Breakfast

17.00 - 18.00 Music Spot Thyme Machine

17.00 - 19.00 Ring Of Bells Heidrum

17.20 - 17.50 Bobbin Fay Marie

18.00 - 20.00 Dalton Rooms Dream of Apollo

18.00 - 20.00 George and Dragon Hard Times

18.00 - 20.00 Golden Lion Leo Harris and The Bray Katz

18.00 - 20.00 Penny Bank Heidi Browne

18.00 - 19.00 Three Mariners Ewan Scarlett

18.00 - 20.00 White Cross Graham Mumford

18.10 - 18.40 Bobbin Molly Warburton

18.50 - 19.20 Bobbin Jay Blackburn

19.00 - 20.00 Go Burrito Joe McCorriston

19.00 - 21.00 Greaves Park King Bee

19.00 - 20.00 John O’Gaunt Midlife Crisis

19.00 - 21.00 Pizza Margherita Howard Haigh

19.00 - 21.00 Wagon & Horses Geoff Union

19.30 - 21.30 Robert Gillow The Fables

19.30 - 20.30 Three Mariners Damon Kilcawley

19.40 - 20.20 Bobbin Hobo Chic

20.00 - 24.00 1725 Heidi Browne

20.00 - 21.00 Go Burrito Katy Pickles

20.00 - 24.00 Gregson (£5/4 conc.) Age of Glass with Special Guests

20.00 - 21.00 Lancaster Library Ricky Bates

20.00 - 22.00 Water Witch Paula & Karol

20.30 - 21.30 Dalton Rooms club room (£4 adv/£5 door) Jay Diggins

20.30 - 22.30 Dalton Rooms Gritty Britain

20.40 - 21.20 Bobbin Joe McCorriston

21.00 - 23.00 George and Dragon Dead Mans Hand

21.00 - 22.00 Go Burrito Jay Nudd

21.00 - 24.00 Golden Lion Lumberjack Cowboy Heartbreak Trucking Co.

21.00 - 23.00 John O’Gaunt Dead Puppeteers

21.00 - 21.30 Lancaster Library Just Alice

21.00 - 23.00 Ring Of Bells Heidrum

21.00 - 23.00 Three Mariners Hard Times

21.00 - 06.00 V-Bar Danny Howells

21.00 - 21.45 Yorkshire House (£3 - all three acts) LA Shrimp

21.30 - 23.30 Greaves Park Leo Harris and The Bray Katz

21.30 - 23.30 Merchants Get Carter

21.30 - 23.30 Penny Bank Intensely Staring Cats

21.30 23.00 Penny Street Bridge Marina Zettl

21.30 - 23.30 Stonewell Tavern Marble Oscar

21.30 - 23.30 White Cross Sold to the Sky

21.40 - 22.20 Bobbin Crystalline Theory

22.00 - 23.00 Go Burrito Alex Hulme

22.00 - 24.00 Wagon & Horses No Jazz Jo

22.00 - 22.45 Yorkshire House (£3) Kurt Dirt

22.15 - 01.15 Robert Gillow Balkanics

22.40 - 23.30 Bobbin Emmott & The Folkestra

23.00 - 24.00 Go Burrito Special Guest DJ

23.00 - 24.00 Yorkshire House (£3) Double Echo

SUNDAY

01.15 - 08.00 Robert Gillow Green Room at The Robert Gillow

08.00 - 10.00 Robert Gillow Champagne Breakfast with The Gillow House Musicians

10.00 - 12.00 Robert Gillow Jazz Brunch with Bill and Phil

12.30 - 14.00 Robert Gillow Sun Street Stompers

13.00 - 15.00 Greaves Park Zazous Anglais

13.00 - 14.30 Maritime Museum Northern Frisk

13.00 - 15.00 Ring Of Bells Hobo Chic

13.00 - 15.00 The Hall Marina Zettl

14.00 - 16.00 Golden Lion Ottersgear

14.30 - 16.30 Penny Bank Section

14.30 - 16.30 Robert Gillow Boogie Bill Roberts and Friends

14.30 - 16.30 Water Witch Jamie Walker

15.00 - 17.00 1725 Dream of Apollo

15.00 - 20.00 John O’Gaunt Open Mic with Mark Coyle, Graham Mumford and Alex Hulme

15.00 - 24.00 Lord Ashton Acoustic@The Ashton

15.00 - 17.00 Merchants Geoff Union

15.00 - 17.00 Penny Street Bridge Heidrum

15.00 - 17.00 Pizza Margherita Paula & Karol

15.30 - 16.00 Bobbin Howling Matt

15:00 - 17:00 White Cross King Bee

16.00 - 18.00 Greaves Park Rene

16.00 - 18.00 The Hall Wilson and Levin

16.20 - 16.50 Bobbin Denial Twist

16.30 - 17.30 Dukes Playhouse Cafe Bar Joe Crawford

17.00 - 19.00 Golden Lion Gobble De Gook

17.00 - 19.00 Penny Street Bridge Convulsions

17.00 - 19.30 Robert Gillow Max Haymes Blues Jam Session

17.00 - 20.00 Stonewell Tavern Northern Soul Record Hop

17.10 - 17.40 Bobbin The Excessive

18.00 - 18.30 Bobbin Idol Minds

18.00 - 20.00 George and Dragon Dead Mans Hand

18.00 - 20.00 Water Witch Geoff Union

18.50- 19.20 Bobbin Lake Komo

19.00 - 21.00 Pizza Margherita Jeremy Selman

19.00 - 21.00 Wagon & Horses No Jazz Jo

19.00 - 21:00 White Cross Heidrum

19.40 - 20.20 Bobbin Miniking

20.00 - 20.30 Dalton Rooms (£5 for all 4 acts) Paula & Karol

20.00 - 22.00 Penny Bank Thunder Jackson’s Contraband

20.00 - 22.00 Robert Gillow Marina Zettl

20.30 - 22.30 Merchants Festival Music Quiz

20.30 - 21.15 Yorkshire House (£4 for all 3 acts) Finest Hour

20.40 - 21.20 Bobbin Glass Poppies

20.45 - 21.15 Dalton Rooms (£5 for all 4 acts) Geoff Union

21.00 - 23.00 George and Dragon Hard Times

21.00 - 24.00 Go Burrito Carpe plus support Hip-Hop Funk-Rock

21.00 - 24.00 Gregson (£5/£3 Conc) Howard Haigh & Lava (Main Hall)

21.00 - 23.00 John O’Gaunt Fuzzy Trees

21.00 - 23.00 Three Mariners Joe McCorriston

21.30 - 22.15 Dalton Rooms (£5 for all 4 acts) Rene

21.30 - 23.30 Golden Lion Golden Lion Folk Jam

21.30 - 22.15 Yorkshire House (£4 for all 3 acts) Palmstruck

21.40 - 22.20 Bobbin India Mill

22.15 - 01.15 Robert Gillow Bootstraps

22.30 - 23.15 Dalton Rooms (£5 for all 4 acts) Marina Zettl

22.30 - 23.30 Yorkshire House (£4 for all 3 acts) Franco and the Dreadnought

22.40 - 23.30 Bobbin Convulsions